Ефективність розвантажувальних днів для схуднення

«Щоб схуднути, потрібно перестати їсти» — знаєте цей міф? Ті, хто в нього вірять, або оголошують справжнє голодування, або по-звірячому урізають раціон, або влаштовують розвантажувальні дні для схуднення. І останній хід може бути нітрохи не кращим перших двох, якщо ви розвантажувались неправильно.
Одна моя знайома довго мучила себе щотижневими розгрузками на кефірі. Вже не знаю, наскільки сумлінно вона їх проводила, але в будь-якому випадку, худнути дама почала тільки в той момент, коли нарешті геть виключила з раціону солодощі, білий хліб і ковбасу, і зайнялася фітнесом. Причому без всяких розвантажувальних днів! Чи означає це, що розвантажувальні дні для схуднення абсолютно не потрібні?

Похмура жінка сидить над тарілкою з яблуком

Навіщо насправді потрібні розвантажувальні дні

Зазвичай за рахунок розвантажувального дня всі хочуть швидко схуднути. І якщо гарненько над собою познущатися, ви дійсно можете втратити пару кілограмів всього за день. Але, по-перше, за цей час піде не жир, а тільки вода. По-друге, вага швидко повернеться. І нарешті, після жорстокого розвантаження ви, швидше за все, зірветеся і наберете ще більше. Насправді, розвантажувальні дні для схуднення — це вельми тонкий інструмент.

«Розвантажувальні дні використовуються для різних цілей, — каже дієтолог Катерина Бєлова. — Вони добре допомагають під час диєтологічного плато, коли вага перестає йти. Але тільки в тому випадку, якщо ви не захоплювалися такими розгрузками раніше, і організм дійсно «здивується» такому ходу. Другий привід розвантажитися — це затяжні застілля, на яких ви не змогли утриматися від безладного переїдання ». Після подібного «застільного марафону» організму корисно дати перепочити і допомогти вивести залишки важкої їжі, яка могла залишитися в кишечнику.

Чим небезпечні розвантажувальні дні

Головна проблема розвантажувального дня — це висока ймовірність зриву. Навіть не чекаючи світлого завтра, коли нарешті можна буде «відпустити віжки», вже ввечері більшість з нас проклинає гречку або кефір, які були обрані для розвантаження, і направляються до холодильника, щоб «нормально поїсти». Зрозуміло, що користі від такого харчування не буде.

Саме тому розвантажувальні дні на кефірі, яблуках, огірках чи, тим більше, на воді — це невдалі варіанти. Їх досить важко пережити, плюсів від них небагато, а за ймовірний зрив ви будете жорстоко себе лаяти. Так що не потрібно обмежуватися одним продуктом.

«Правильний розвантажувальний день — це перехід на однотипне харчування на основі однієї або двох груп продуктів, — каже дієтолог Катерина Бєлова. — Наприклад, сир і фрукти, м’ясо та овочі, картопля і кефір ».

Зауважте: не огірки, а взагалі овочі. Для організму це все одно буде розвантаження, а вам стане легше психологічно, якщо залишиться вибір і різноманітність у рамках однієї групи.

Розкладенні яблука хлібці та склянка молока

Кому протипоказані розвантажувальні дні

Розвантажувальні дні можуть нашкодити:

 • Під час вагітності та годування груддю (вони можуть бути рекомендовані тільки лікарем і проводитися під його наглядом);
 • Під час хвороби або нездужання;
 • Якщо у вас є захворювання печінки та нирок;
 • При цукровому діабеті.

Правила розвантажувальних днів

 • Найкраще влаштовувати розвантажувальний день після консультації з дієтологом: фахівець підкаже, чи має це сенс і не принесе шкоди конкретно вам.
 • Не повинно бути більше двох розвантажувальних днів на тиждень.
 • Не голодуйте! Розвантажувальний день повинен бути ситним. Не знижуйте калорійність нижче 1200-1300 ккал.
 • Максимум овочів і фруктів для розвантажувального дня — 1,5-2 кг, білкових продуктів — 400-700 гр
 • Вибирайте для розвантаження продукти, спираючись на свої уподобання. Якщо не любите гречку або сир, сідайте, наприклад, на дієтичне м’ясо з овочами.
 • Не плануйте на розвантажувальний день інтенсивних тренувань.
 • Якщо в розвантажувальний день сильно зголодніли, додайте до раціону склянку кефіру або йогурту.
 • Пийте воду — не менш 30 мл на кілограм ваги вашого тіла.
 • Після розвантажувального дня постарайтеся харчуватися правильно і не переїдайте. Принцип «все або нічого» організму не сподобається, і він може просто не прийняти таку велику кількість їжі.