Скандинавська ходьба — нова панацея від болячок і повноти?

Ви ж, звичайно, зустрічали людей, які бадьоро крокують з лижними палицями, а самих лиж-то і немає. Так, мода на скандинавську ходьбу — популярний фітнес, яким зараз захоплений весь світ, — дійшла і до нас. Думаєте, ходьба з палицями — це дурниця, марна трата часу? А ось шанувальники скандинавської ходьби стверджують, що з тих пір, як вони стали нею займатися, відчувають себе набагато краще і, що важливо, скидають вагу.

Группа ходить з палицями

Причина популярності

Скандинавську ходьбу ще називають північною, норвезькою, нордичною (nordic walking). Цей вид фітнесу став популярним у всьому світі відносно недавно, з кінця 1990-х років. Він хороший тим, що ним можуть займатися люди будь-якого віку. Під час ходьби задіяно 90 відсотків м’язів всього тіла, в результаті вони ефективно зміцнюються і розвиваються. Вигляд у людей з палицями бадьорий, життєрадісний, незважаючи на те, що багато з них немолоді.

Одного разу я зустріла таку подружню пару недалеко від будинку. Розговорилися. Чоловік і дружина сказали, що займаються скандинавською ходьбою вже півтора року і дуже задоволені. Відзначили значне поліпшення здоров’я: у них зникли болі в спині, покращилася робота серця. Та й зовнішній вигляд їх красномовно говорив про те, що вони бадьорі і задоволені життям.

Секрет швидкого поширення скандинавської ходьби полягає в її простоті. Для занять нею нічого не потрібно, крім пари палиць. Техніку ходьби можна освоїти самостійно. Ну а якщо хтось любить, щоб його неодмінно навчали, він може пройти пару занять з інструктором.

Скандинавська ходьба стала настільки популярною ще й тому, що вона є ефективним способом схуднення. При ній спалюється на 40 відсотків більше калорій, ніж при звичайній ходьбі. При цьому зниження ваги йде поступово, без застосування дієт.

Ну і, звичайно, грає роль її доступність для всіх і кожного. Ви можете займатися нею скрізь, в будь-якій місцевості: у парку, сквері, на міській вулиці, на курорті. Можна практикувати її влітку, взимку, навесні і восени, ходити поодинці або з друзями. Коротше — особливих умов для неї не потрібно, і це, безумовно, підкуповує. Здається, це саме той вид фітнесу, про який мріє більшість з нас: мінімум зусиль і максимум результату.

Жінка йде с палицями

«Скандинавська ходьба показана практично всім, незалежно від віку, ваги, підготовки, — стверджує лікар спортивної медицини Микола Гольдфарб. — Як і при плаванні, під час ходьби з палицями в роботу включені майже всі м’язи тіла. При цьому завдяки опорі на палиці знижується навантаження на суглоби і хребет, тому займатися цим видом фітнесу можуть люди з проблемами опорно-рухового апарату, для яких виключені біг або активні вправи ».

Особливі палиці

Палки для скандинавської ходьби зазвичай зроблені з алюмінію, вуглепластика, композиційних матеріалів. Якщо до них придивитися, то зовсім вони і не лижні, а значно коротші. Це важливий момент. Якщо ви станете використовувати палиці неправильної довжини, то це дасть надмірне навантаження на коліна, щиколотку і спину. Крім того, вони закінчуються спеціальним графітовим наконечником, завдяки якому не застряють в різних нерівностях дороги.

У комплекті з палицями також продаються гумові насадки, призначені для твердої і гладкої поверхні, наприклад асфальту.

А для ходьби по землі, снігу, льоду надягати насадки не потрібно, достатньо буде тих графітових шипів, які знаходяться на кінцях палиць.

Існує два види палиць: з фіксованою довжиною й телескопічні, коли верхня частина висувається з нижньої і закріплюється в потрібному положенні. У продажу бувають і ті, й інші. Є думка, що телескопічні ламаються швидше (як і будь-який більш складний механізм). Але це, ймовірно, залежить від виробника.

У палиць є ще одна відмінна риса: ремінці на ручках закріплені таким чином, що дозволяють відштовхуватися, не стискаючи рукоятку палиці. В результаті витрачається менше зусиль. Довжина палиці розраховується за формулою: зріст людини × 0,68. Наприклад, якщо ваш зріст 170 см, то, помноживши його на 0,68, ви отримаєте довжину палиць = 115 см.

Особливе взуття для скандинавської ходьби не потрібне, цілком підходять кросівки або інші зручні черевики.

Техніка ходьби з палицями проста і природна. Йти треба ритмічно, як при звичайній ходьбі. Руки і ноги по черзі рухаються вперед і назад, тільки більш інтенсивно і енергійно. Важливо знайти правильний темп руху, тоді результати з’являться швидше. Втім, ви самі відчуєте оптимальні для вас темп і ритм, головне — почати.

Люди прогулюються парком

Під час скандинавської ходьби задіяні м’язи рук, ніг, верхньої і нижньої частин тулуба. За півгодини ви рятуєтеся від трьохсот калорій, що вдвічі більше, ніж при звичайній ходьбі.

Очевидні плюси

Скандинавська ходьба робить багатобічний позитивний вплив на здоров’я. Вона тренує близько 90 відсотків усіх м’язів тіла, підвищує їх тонус; покращує роботу серця; знижує рівень холестерину; оздоровлює легені і всю дихальну систему; тренує судинну систему; покращує роботу всіх суглобів; зменшує тиск на коліна і хребет; знижує навантаження на поперек; знімає болі в шиї і плечах; виправляє поставу; підвищує стійкість і відчуття рівноваги, покращує координацію рухів; підвищує настрій; сприяє зниженню ваги.

Результати починають з’являтися вже через місяць-півтора регулярних занять. А справжні, серйозні підсумки приходять після року регулярних занять.

«Скандинавська ходьба — ідеальний вид фітнесу для тих, хто по життю фізично неактивний і не може змусити себе ходити в тренажерні зали, займатися аеробікою, фізкультурою і спортом, — говорить тренер-педагог Наталія Висоцкова. — Можна сказати, ходьба з палицями — це спорт для ледачих: необтяжлива на перший погляд ходьба, яка, тим не менш, дає навантаження на серце, легені і м’язи. Нордична ходьба чи не єдиний вид фітнесу, який показаний також дуже повним і дуже літнім людям ».

«Я ходжу з палицями вже другий рік, — поділився в розмові зі мною 52-річний Михайло Іванович. — Спочатку тренувався один раз на тиждень, потім частіше, а тепер намагаюся займатися п’ять разів на тиждень. Тренуюся недалеко від будинку, на бульварі, ходжу півгодини-годину, практично в будь-яку погоду. Самопочуття після ходьби відмінне, відчувається прилив енергії і сил. Раніше я робив ранкові пробіжки, їздив на велосипеді. Але так добре, як зараз, я себе ще не відчував! »

Зоряні ентузіасти

До речі, знаменитості теж «підсаджуються» на скандинавську ходьбу. Наприклад, її великою прихильницею є Алла Духова, засновник і художній керівник відомого шоу-балету «Тодес». У пресі повідомлялося, що на ювілейному концерті шоу-балету Алла Духова чудово виглядала, виглядала на рідкість стрункою і витонченою. За словами Алли, вона майже рік займається скандинавською ходьбою. Поділилася і ще однією приємною новиною: вже після трьох місяців наполегливих тренувань 15 кілограмів як не бувало!